Fotografowanie jest przyjemne

Fotografować każdy może i potrafi, tylko nie każdy o tym wie. Oczywiście, nie każdy z nas będzie fotografem zawodowym, ale amatorem zawsze może zostać. Od czego trzeba zacząć?

Od zakupu sprzętu. Sprzęt nie musi być najlepszy, z najwyższej półki, drogi i skomplikowany. Jako pierwszy aparat można kupić prosty w obsłudze cyfrowy kompakt, czyli zwykłą małpkę. Każda firma będzie tu odpowiednia. I należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, a jeszcze lepiej dokupić prosty przewodnik po sztuce fotografii.

Następnie należy znaleźć odpowiedni obiekt do fotografowania – krajobraz, by zobaczyć jak się fotografuje na zewnątrz, architektura, by utrwalić ciekawe budynki, w pomieszczeniu może to być szafa lub pokój. Zwierzęta – nasz kot lub pies albo inny milusiński, który akurat mieszka razem z nami. Człowiek – do portretowania wybierajmy osoby znajome, fotografujmy je na żywo, nie ustawiajmy do zdjęć. Pamiętajmy jednak, że obce osoby mogą mieć pretensje, że chcemy je sfotografować.

Potem już wystarczy tylko uruchomić migawkę i robić jak najwięcej zdjęć, w jakimś momencie sami dojdziemy do wniosków, gdzie najlepiej robić zdjęcia, w jakich sytuacjach, przy jakim oświetleniu. Fotografowanie nie jest trudne, zwłaszcza, że po wrzuceniu zdjęć do komputera, zawsze możemy je odpowiednio obrobić, czyli sztucznie poprawić ich jakość. Służą do tego odpowiednie programy takie jak Photoshop czy GIMP.